ara

bugün 0
yenileyenile


16.01.2019 çarşambapaylaş başlıkta ara

1

1
tanım : elektronik e-bilet sadakat programı

herşey 2011 yılında tbmm'den çıkan 6222 sayılı yasa ile başladı, yasa diyordu ki : "karşılaşmalarda olay çıkartan kişiler artık bireysel olarak olaylardan sorumlu olacaklardır, saha kapatma ve para cezasını kulüplere kesmek yerine bireysel olarak müsabakaları seyretmekten men etme yoluna gidilecektir. bunun sağlanabilmesi için gerekli altyapıyı kurmaktan kulüpler sorumludur".

bu sorumluluğun kulüplere tek tek en az 4 milyon tl'den başlayan, büyük kulüplerde 10 milyon tl'ye kadar giden kurulum ve işletme maliyetleri vardı.

türkiye futbol federasyonu bütün bu işleri toptan yaptırtıp, masrafını kulüplere değil bir bankaya ödetmek için hazırlığı neredeyse 1 sene süren bir ihaleye çıktı.

ihale sonucunda 70 milyon dolarlık (yaklaşık 150 milyon tl) yatırım maliyetini karşılamayı kabul eden, bunun üstüne de kulüplere her sene garanti para ödeyerek 10 yılda en az 150 milyon tl vermeyi kabul eden aktif bank birinci çıktı. (ihaleye ptt ve 6 bankalık bir konsorsiyum da rakip olarak girdi) bankanın şu anki taahhütü en az 300 milyon tl ödemek. bunun üzerinde elde edeceği gelirlerin de en az yarısını yine kulüplere verecek.

bütün bu yatırımın karşılığı taraftarlara yıllık kart ve maça giriş bedeli uygulamasını tff öngördü, yukarıda adı geçen yasanın getirdiği yükümlülükler + kulüplere ek gelir sağlanmasının finansmanı bu kart ve turnike geçiş ücretlerinden alınıyor.

bankanın cebine kalan bir para yok, isteyen matematik olarak bu işin fizibilitesini yapabilir. kart ve giriş ücretlerinin yarısı kulüplerin, yarısı bankanın (8 tl üst sınır var), eğer gelirler az olursa üstünü banka tamamlıyor.

işin apar topar sezon sonu uygulanmasının sebebi kanunun resmi gazetede 14 nisan 2011'de yayınlanması ve 3 yıl içinde devreye alınacaktır emrini içermesi.

taraftara ne faydası var diye bakarsak, ödenen ücretle alınan kart aynı zamanda bir bankacılık ürünü, karta verilen ücret haricinde, kredi kartı / hesap işletim ücreti gibi bankacılık masrafları istenmiyor. kart aynı zamanda toplu ulaşımda anlaşma yapılan şehirlerde de kullanılabiliyor. kart sahiplerine pek çok perakendecide kampanyalar var.

ama sportif açıdan en önemli faydaları olarak kulüplerin sık sık maruz kaldığı saha kapatma gibi cezaların artık çok nadir uygulanmasından ötürü takımlarının maçlarından mahrum kalmama, şiddete yatkın seyirci profilinin stadlara gelmemesi vs. ve rahat maç takibi gibi özellikler. kağıt biletin ortadan kalkması ile maç öncesi bilet teslim kuyruklarının kalkması, bilet veya kombine hakkının başka bir kişiye bir sms'le transfer edilebilmesi, arkadaşlara verilen kartların peşinden koşturulmaması da söylenebilir. alıntıdır.
mstfbhdrkksl
25.8.2014 00:36
2
Tff'nin yani futbolun başının futbolu bitirmek için taraftarlara zorla kabul ettirmeye çalıştığı stadyumlara giriş kartı.bugün tüm Lig'te toplam seyirci sayısı 5 bin bile olmamıştır herhalde.
takarabune
30.8.2014 22:47
3
bugun bizzat tecrube ettigim uygulamadir. bilet giselerinde kuyruk bekleme isini kokten bitirmistir. passo.com.tr’den biletini kartina tanimlayip maca giriyorsun.
ruknettinabininhaylazoglu
30.8.2014 22:52
4
insanları fişlemeye yarayan kart.

(bkz: susma haykır e-bilet'e hayır)
protest sanayici
15.9.2014 00:43
5
taraftar gruplarının bedava bilet olanağını kestiği için taraftar gruplarınca eleştirilen kart. yok efendim öyle bedavaya maç izlemek. ayrıca fişlesinler ulan artık. 2-3 tane malın yaptığı yüzünden seyircisiz oynama cezası alan takıma, o maçı izleyen taraftara yazıktır. biz ne zaman ingiliz taraftarı gibi maç izleyebileceğiz? nah atarsınız şimdi sahaya bıçakları.

(bkz: kan alırlar kamil kan)
iseedeadpeople
15.9.2014 00:47
6
bedavacilari dahi dize getirmis elektronik bilet.
ruknettinabininhaylazoglu
15.9.2014 01:14
7
numarası olan uygulama. bedavacıları dize getirdi tamam ama passolig reklamlarındaki meşaleli taraftarların önüne geçecek mi?

saha olaylarını engellemek istiyorsanız insanların kaybetmekten korktukları şeyleri elinden alın. paralarını değil, para cezası değil.

maç sırasında olay çıkartan taraftarı o an gidip tribünden alacaksın. herkesin ortasında, rezil olacak. hangi takımlıysa diyeceksin ki "bundan sonra 1 sene boyunca takımının maçlarına gitmek yasak. ve hatta takımının maçları başlamadan 1 saat önce karakola geleceksin, maç bittikten 1 saat sonra daha misafirimiz olacaksın. takımın deplasmandayken ise maç günü sabah saat 9a kadar gelip şehirde olduğuna dair imza atacaksın." kişinin özgürlüğün elinden alacaksın, pazar günü çocuklarıyla kahvaltı yapmak yerine kalkıp karakola gelecek imza verecek. maç saat ailesiyle oturmak yerine 4 saat karakolda bekleyecek. parası olan adamı para cezası yıldırmaz. özgürlüklerini almak yıldırır.
3 tam 1 robot
15.9.2014 01:22
8
zaten seyirci kıtlığı çeken ligimizin iyice içine etmiş uygulama şurada 20 30 lira kazanacağız diye hiç ettiler türk futbolunu amaçları kart falan değil taraftarları fişlemekti. eee bugün trabzonsporlu taraftar sahaya girdi hani önüne geçmiştiniz lan?

http://www.ironisozluk.com/url/2c24fa link
http://www.ironisozluk.com/url/a94b44 link
trolldoctore
22.9.2014 23:03
9
Akıllarınca insanları bir şekilde fişleyeceklerdi onu da beceremediler. Takım farketmeksizin statların boş olduğuna baktığımızda ne işe yaradığı görülmektedir. Türk futboluna vurulan ağır bir darbedir.
all my loving
22.9.2014 23:07 ~ 22.09.2014 23:07
10
asla para vermeyeceğim hede.

çok beklersiniz yani.
11
bir takim kan emici taraftar gruplarini dize getirmis olsa da bu donemin futbol katili olarak gorunmektedir.
ruknettinabininhaylazoglu
30.9.2014 14:25
12
bir cok kulubun ve taraftar grubunun baskisiyla iptal edilmesi gundeme gelen uygulama. devreye cumhurbaskani ve basbakanin girmesi soz konusu.
ruknettinabininhaylazoglu
15.11.2014 01:07
13
ne olursa olsun iptal olmaması gereken karttır. yok fişlenme korkusuymuş falan filan. ulan millet çocuğuyla maça gidemez oldu.

çok kral uygulamadır.
algos pacenko
15.11.2014 01:08

1

"passolig" hakkında bilgi verin

X

yeni bir mesaj aldınız